Republikové finále ve šplhu dívek středních škol

Stává se již tradicí, že se v této disciplíně našim děvčatům velmi daří, a to především na regionálních a krajských soutěžích. Ale poslední dva roky jsou tyto úspěchy umocněny postupem na republiková finále, které se letos konalo v Trutnově ve dnech 17.–18. března.

Sešla se nebývale velká konkurence 11 středních škol z celé republiky, od Sokolova, přes Prahu, Brno, Olomouc, Poděbrady, Holešov, Choceň, domácí Trutnov až po Kroměříž. Děvčata v průběhu dvou soutěžních dnů měla každá k dispozici 5 soutěžních pokusů, dva ve čtvrtek a tři v pátek dopoledne. Z těchto 5 pokusů se 3 nejhorší časy škrtaly a do celkového výsledku se tak započítávaly pouze dva nejlepší. Šplhalo se po dvou a na rozdíl od krajského kola se startovalo na akustický signál a čas se měřil elektronicky. Především akustický start působil některým závodnicím nemalé problémy.

Naše holky však měly ve čtvrtek poměrně slušný rozjezd, kdy se vyrovnanými výkony dokonce probojovaly na průběžné druhé místo v soutěži. Ale čekaly nás ještě další tři páteční pokusy a to se pořadí velmi hodně a někdy překotně mění. Důkazem toho byl dvakrát předčasný start Martiny Honzíkové ve třetím pokusu a následná diskvalifikace. Rázem z toho byl propad družstva až na celkové čtvrté místo. Ale děvčata se nevzdávala a v dalších pokusech ze sebe vydávala všechnu potřebnou energii. Především Markéta Kubátová, která již od prvního pokusu ve čtvrtek byla adeptkou na „bednu“, držela svými výkony holky stále ve hře. A tak se o konečném pořadí rozhodovalo až v samotných závěrečných pátých pokusech. Podařilo se zašplhat Martině, čas pod 3,0 dala opět Markéta a děvčata se posunula na 3. místo. Ještě nás však ohrožovala Policejní akademie Brno, které se však závěrečné pokusy nezdařily a naše Ágéčko tak obsadilo velmi pěkné 3. místo v celkové klasifikaci škol. Třešničkou na dortu bylo skvělé 3. místo Markéty Kubátové v soutěži jednotlivkyň.

A tak moc a moc děkujeme Markétě Kubátové, Martině Honzíkové, Kačce Chabičové a Marušce Polákové.