S izraelskými studentkami na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži

Díky návštěvě mimořádného a zplnomocněného velvyslance Státu Izrael v České republice JE Gary Korena, který přijel na AG s přednáškou o této malé, ale zajímavé zemi se nám podařilo zapojit do projektu spolupráce českých a izraelských středních škol organizované izraelským ministerstvem školství. Proč Izrael? Kdo by nechtěl vědět něco více o zemi, která má tak bohatou historii a kulturu která, přestože je třikrát menší než Česká republika je důležitá pro lidi různých náboženských vyznání.

V rámci projektu nám přiřazena škola The New Municipal High School in Herzliya, konkrétně studentky programu mezinárodních vztahů a diplomacie.

Obě strany se shodly na tématu Rodina a její hodnoty. Studenti se velmi rychle zkontaktovali na facebooku a poté komunikovali na různých sociálních sítích. Věděli tedy velmi dobře, s kým spolupracují. Cílem projektu bylo vytvořit fotoalbum svých rodin s různými kapitolami, např. dětství, vzpomínky, oslavy. Tato alba si chtěli vzájemně předat při osobním setkání u nás ve škole, na AG v Kroměříži.

14. dubna ve večerních hodinách vystoupila na vídeňském letišti skupinka 11 děvčat s panem učitelem z letadla, velmi srdečně se přivítala s uvítacím výborem a program mohl začít. Byl velmi bohatý, chtěli jsme hostům ukázat naši školu i zemi tak, aby viděli a poznali naše zvyky, mentalitu, způsob života a krásy, kterými naše země oplývá. Všichni byli hosty v rodinách našich studentů, aby měli možnost prožít na vlastní kůži vztahy, které zde panují a také se lépe seznámit s jednotlivými členy a zvyklostmi. Jeden den pak prožili s nimi v rámci rodinného dne.

Izraelské studentky si pro nás připravily velmi zajímavou prezentaci o mnoha aspektech života v Izraeli, zejména z pohledu mladých lidí. Tato prezentace byla následována besedami v menších skupinkách tak, aby každý, kdo by se chtěl něco dozvědět, měl možnost se zeptat. Také proběhlo setkání k projektu, kde si studenti vzájemně představili svá fotoalba. Bylo opravdu úžasné sledovat, jak jsou ochotni sdílet se sebou tak osobní záležitosti, jako je rodina a život v ní.

Samozřejmě jenom nepracovali, ale také se bavili. Ukázali jsme jim naše kulturní památky, jako například Kroměřížský zámek, hrad Bouzov a historickou Olomouc. Seznámili se s naším folklórem, poslechli si hanáckou kapelu Pantlék a cimbálku Kosenka z Lipníka nad Bečvou. Naše kroje je opravdu oslnily, ale tance se nebáli a během krátké doby se aula otřásala pod kroky v rytmu polky a dalších tanečních variací.

Když jsme se poslední den před školou loučili, bez slz se to neobešlo. Byla navázána krásná přátelství a všechny se provázela naděje, že se ještě uvidí, tentokrát v Izraeli.

A v čem byl projekt přínosný?

Požádala jsem několik studentů, aby odpověděli na tuto otázku, a zde jsou jejich odpovědi:

„V tomto projektu vidím jedinečnou příležitost seznámit se s jinou kulturou a navázat kontakty s lidmi za hranicemi Evropy. Je to také skvělá možnost, jak si procvičit cizí jazyk i mimo školní učebnu.“ (Jožka Kolísek, 2.A)

„Myslím si, že je úžasné poznávat lidi z jiných kultur a navíc si hodně procvičíme angličtinu.“ (Aneta Švendová, 3.A)

„I really think it´s a good opportunity to discover new cultures and seeing the differences between ours and the foreign.“ (Noa Caspi, Izrael)

Myslím, že to je opravdu dobrá příležitost objevovat nové kultury a vidět rozdíly mezi naší a jejich.

Mgr. Svatava Hrdá
The Israeli Summary of the delegation

Michal Ad

It was one of the most amazing and enriching experiences I have ever had and I am grateful for taking part in it and having the opportunity to meet the wonderful people who hosted me. I will always remember this special trip and the friendships that I made, the culture and the beautiful views.


Anat Goldshmid

Staying in the Czech Republic was wonderful. I won a chance to learn a lot about this beautiful country and kind people. The family albums project was interesting and emotional, it built a great way to a close knit relationships with the students. I am grateful for the loving and warm hospitality of the school and the host family, and the opportunity to represent Israel to the school and its students.


Shoval ben Yair

The host family, and especially Kate, welcomed me with open arms. Even though her parents hardly speak English, Kate's mom asked me many questions and really took interest in me. I had a lot of fun with Kate, we spoke a lot and she took care of everything I needed.


Maya Blum

The days with the family and Anna were Amazing! Anna took care of me like a mother and always asked me whether I needed something and made me feel at home. I highly appreciate everything they have done for me. Letting me eat at 1 pm or Anna sleeping in the living room so I could have her own room. Even though her parents don't speak English, we still communicated; I believe you don't always need words to understand someone. I have learnt a lot about myself thanks to Anna and her family.


Marianna

I felt right at home at Jan's house. His mother was as inviting as possible and I have had a lot of fun. It was an experience that I will never forget.


Noa

The host family welcomed me with open arms. Anneta's dad doesn't speak English so I spoke mostly with the mom, she was kind and made me feel at home. She asked me questions about Israel and myself and told me about the Czech Republic and her family. I have enjoyed being with Anneta although we started talking before I got there, it only made our connection stronger.


Mai

For four days I lived the life of other people, I came to a strange place and I met people from a different mentality, different customs, different cultures, different foods and different views than my own, it definitely made me learn a lot about myself and a lot about others.

It was an amazing experience!

The family I stayed with was warm and loving; they received me with open arms. The school received us with joy and filled us with an enriching program. I learned lots of new things and I enjoyed every minute. I learned that the Czech Republic is a beautiful country, interesting, amazing and full of good people and I hope to return and see more of it. It was an experience I will never forget!


Inbar

My experience was amazing; I was hosted by a loving and caring family who took me in with a lot of love. I am grateful for this treatment. I learnt a lot about the country and the people and would love to return to meet my new friends. The school has invested a lot in the program. Even though we were very different I succeeded to find many common grounds with almost everyone.


Adva

Adella's family hosted me. They are very nice and very open minded, caring and polite, interesting and very funny. Adella is a sweet person and always took care of me, caring and smiling no matter what. She is talented and lovely and I am so blessed to meet such an angel.


Shai lee

I enjoyed the trip to the Czech Republic a lot- I loved the views, the environment, the country. But I wouldn't have enjoyed that much without the wonderful family that let me get inside their house and be one of them, a new family member, and of course, my host, Klara, which was like a sister for me during my stay. I'm so very grateful for experiencing this trip with them, and especially that I know that I have a family in Czech Republic.


Lior

The family that has been hosting me for 4 days was amazing in many ways. First of all, their immediate acceptance of a stranger into their home caught me by surprise; from the first moment they made me feel loved and belonged. Moreover, besides the delicious breakfasts and warm lunches Petra (the mother) made, I always received the family's attention and got the feeling that they really want to get to know me and spend time with me. My host in particular showed me the beautiful Czech Republic and introduced me to her friends, she was kind and lovely to talk to and I believe we will keep in touch and might meet again. In conclusion, I believe that the trip was as great as it was mostly because of Sally's beautiful family and herself, and I'm grateful for the many efforts they had put into this project.


Další fotografie.

Dodatečně přidané další fotografie.