Exkurze do planetária v Brně

Ve čtvrtek 28. 4. 2016 se třída 2S vydala na exkurzi do brněnského planetária. Když už jsme vážili tak dalekou cestu, rozhodli jsme se maximálně využít možností, které Hvězdárna a planetárium Brno nabízí a navštívili jsme hned tři programy.

Návštěvu jsme zahájili komentovanou prohlídkou výstavy Příběh Sluneční soustavy. Seznámili jsme se zde s moderním pohledem na okolí naší planety a s pomocí unikátní audiovizuální koule jsme poznali nejen Zemi, ale i řadu dalších planet. Součástí expozice byla také série mechanických exponátů demonstrujících například různou tíži stejných předmětů na různých tělesech ve vesmíru, vliv odstředivé síly na tvary kosmických těles, nebo vodní „tornádo“.

Po krátké přestávce jsme v naší exkurzi pokračovali sérií experimentů z vlnové optiky. Seznámili jsme se s interferencí a difrakcí světla, dozvěděli jsme se, proč je obloha modrá a jak si můžeme změřit rychlost světla doma v kuchyni. Zaujaly nás i zajímavé efekty s laserovými paprsky. Bohužel tempo lektora, který nás touto poměrně náročnou částí provázel, bylo příliš rychlé, takže jsme ne všechny experimenty zvládli správně pochopit.

Po další přestávce jsme usedli do pohodlných křesel v sále digitária ke sledování představení Sluneční superbouře. Před vlastním programem jsme si prohlédli hvězdnou oblohu promítanou na kopuli digitária a poznali některé hvězdy a souhvězdí. Poté již následovalo vlastní představení, ve kterém jsme sledovali unikátní vizualizace magnetických polí Slunce i Země, poznali jsme, jak Slunce ovlivňuje dění na naší planetě, jak vznikají polární záře a mnoho dalšího.

Přestávky mezi programy jsme kromě odpočinku využili k návštěvě Vědecké stezky, která je instalovaná v přilehlém parku. Její součástí je několik volně přístupných interaktivních exponátů, jako je kaleidoskop, pixelová stěna, zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop.

Tato exkurze byla pro žáky sekundy úvodem do učiva astrofyziky, které nás nyní v hodinách fyziky čeká. A jak akci hodnotí samotní studenti? Exkurze byla zajímavá, dozvěděli jsme se spoustu nových informací. V planetáriu byl nádherný interiér a aktivní příjemní zaměstnanci. Kino bylo zajímavé, ale byly tam až moc pohodlné židle, takže všichni usínali. Cestou byla skvělá atmosféra. Bylo to skvělé, tuto exkurzi bychom určitě doporučili.

Pavla Valentová

Fotografie z exkurze.